liver is a high quality food for pets and costs less than 2 us dollars a kilo (pork liver), or about 1 dollar a pound. alone or mixed with rice, or another grain and adding some vitamins will make a high quality and cheap food for your pets. i have 2 pets and always buy high quality food at the whole seller/importer and spend over 60 dollars a 22 kilo bag plus the travel to montevideo with the car (add another 100 dollars) i bring 10 bags + 1 free = 600 +100 = 700 for 242 kilos = $ 2,89 the kilo
with the liver + rice and own grown vegetables i am under $ 1,00 the kilo. downsides are: more work and you need to keep the liver in a freezer if you don't want to go every week to the market, but the pets are happier. you also cannot find liver each time you go to the market, so if you see it take the chance.
alex
blueberry farm / maldonado